චම්පික කියන විදිහට මහින්ද කොටින්ට මුදල් ගෙව්වාද? මෙන්න චම්පිකගේ අභියෝගයට පිළිතුරු…

පාථලී චම්පික රණවක එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ රැස්වීම් වල කියමින් යන්නේ මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා ප්‍රභාකරන්ට කප්පම් දී උතුරේ ඡන්දය වැළකූ බවයි. පහත දැක්වෙන්නේ තවත් එවැනි අවස්ථාවකි.

[1]. කිසියම් චෝදනාවක් කරනු ලබන තැනැත්තා විසින් අදාල චෝදනාව ඔප්පු කිරීමේ අවශ්‍යතාවය පවතී. මෙය සාමාන්‍ය නීතියේදී “Legal burden of proof” ලෙස හැඳින්වෙයි. එසේ නැතිව මොකක් හෝ කටට එන දෙයක් පවසමින්, එය නොකළ බවට ඔප්පු කරන්නයැයි අභියෝග කරන්නේ අන්තර්ජාලය භාවිතා කරන්නේ මෝඩයින් යැයි සිතාගෙන විය යුතුය.

පා. ච. රණවක (පහසුව තකා නම කෙටි කර දක්වමි) කරන චෝදනාවම මීට පෙර අනුර කුමාර දිසානායකත් කළ අතර ඊට මහින්ද ඉන්ෆො වෙබ් අඩවියෙන් මෙන්ම මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාගේ හිටපු ලේකම් වරයෙක්ද පිළිතුරු දක්වා තිබෙන නිසා ඒවා නැවතත් සඳහන් කිරීම අනවශ්‍යයැයි සිතමු.

(i). මහින්ද කොටින්ට සල්ලි දුන්නාද? විශේෂ හෙළිදරව්ව
(ii). අනුර කුමාර දිසානායක මහතාගේ බොරු ප්‍රචාර – මාධ්‍ය නිවේදනය

 

[2]. පහත දැක්වෙන්නේ පා. ච. රණවක 2009 දී පළ කරන ලද තම ස්‌වයං ලිඛිත චරිතාපදානය වන “පටිසෝතගාමීව තිස් වසක්” නම් කෘතියේ 147 වැනි පිටුවේ මහින්ද කොටින්ට කප්පන් දී ඡන්ද වැළැක්වූවා කියන චෝදනාවේ ඉතිහාසය පැහැදිළි කර ඇති අයුරුයි.
patisothagamiwa-this-wasak

දැන් මේකෙන් හරි වෙන්නේ පා. ච. රණවක එදා කී දේ ද? නැතිනම් අද කියන දේ ද? පා. ච. රණවකගේ පදනම් විරහිත අභියෝගයට ඔන්න පා. ච. රණවක ලියූ පොතකින්ම පිළිතුරු ලැබී තිබේ.

 

[3]. පා. ච. රණවකගේ 1985 සිට 2005 දක්වා තම දේශපාලන ගමන මේ ආකාරයෙන් ලඝු කොට දැක්විය හැකියි.
1. ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ
2. ජාතික චින්තනය
3. ජනතා මිතුරෝ
4. සිංහල වීර විධානය
5. සිංහල උරුමය
6. හෙළ උරුමය
7. එක්සත් ජනතා නිදහස් සංධානය
8. නව ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී පෙරමුණ
9. යහපාලන ජාතික පෙරමුණ
10. එක්සත් ජාතික පක්ෂය

පුද්ගලයකුට කාලයත් සමඟ තමන්ගේ දේශපාලන අදහස් වෙනස් කර ගැනීමේ හැකියාවක් ඇත. ඒ අනුව පා. ච. රණවකට මාක්ස්වාදියෙක්, ජාතිකවාදියෙක් හෝ ලිබරල් නූතනවාදියෙක් ලෙස තම අදහස්, මතිමතාන්තර වෙනස් කර ගත හැක. එහි ගැටළුවක් අපට නැත.

නමුත්, පුද්ගල මතය වෙනස් වුවද ඉතිහාසයේ සිදුවූ සිදුවීම් වෙනස් කරමින් හුවා දැක්වීමට ඉඩක් නැත. යමෙක් එසේ කරන්නේ නම් ඔහු තමන්ගේ පුද්ගලික දේශපාලන මතිමතාන්තර වෙනුවෙන් ඉතිහාසගත කරුණු විකෘති කරමින් ජනතාව රවටන අවස්ථාවාදියෙකු බව කීමට සිදුවෙයි.

champika-ranawaka

 

[4]. පා. ච. රණවකගේ පටිසෝතගාමීව තිස් වසක් කෘතිය scribd.com වෙබ් අඩවියේ තිබේ. විශේෂයෙන්ම එම කෘතියේ 129 පිටුවේ සිට ඇති “මහින්දාගමනය” කොටස, එදා ඔහු කී දේ සහ අද ඔහු කියන දේවල් අතර වෙනස පෙන්වන කැඩපතකි.

යාලුවන්ටත් දැනුවත් වීම සඳහා Share කරන්න.

 

තවත් අයටත් බලන්නට SHARE කරන්න.
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

16 comments to චම්පික කියන විදිහට මහින්ද කොටින්ට මුදල් ගෙව්වාද? මෙන්න චම්පිකගේ අභියෝගයට පිළිතුරු…

 • What happened to Champika's wife

  Champika joins UNP where Ranil Gave 1/3 of country to LTTE.

  Premadasa of UNP gave arms and order surrender to LTTE to 600 police officers.

  He accuse Mahinda who who defeated LTTE.

  Ok if Mahinda gave money that’s a great strategic move. LOOK CHAMPIKAS ACCOUNT GOT MONEY 400 laks suddenly.

  This Tom Pachaya doesn’t know people have changed. Now when he spreads hatred he kills his own votes.

  Watch for 8/17 embarrassment Champika won’t get the votes. At least his UNP won’t let him.

 • What happened to Champika's wife

  Does anyone know why Champika wife dumped him.

  Just like he changedarties he changed.

  Vote for Champika is a vote for hatred and wasted.

  Do smarter things with vote .

 • Power

  මේ යකාගේ තියෙන්නෙ අති පණ්ඩිත වචන ටිකකුයි බොරු කයිවාරුවකුයි විතරයි.පුලුවන් බම්බුවක් නෑ..මහින්ද රාජපක්ෂ ජනාධිපතිතුමා මේ රට මිනීමරු ත්‍රස්තවාදයෙන් බේරාදුන් පසුව එතුමා සමඟ මෙවැනි පාදඩයන්ට ඇතිවුණේ එතුමා කෙරෙහි පැහැදිලි ඊර්ශියාවක් හා පැහැදිලි පුද්ගලික වෛරයක්,මම නම් හිතන්නෙ මේ යකා එදා සිටම ඩබල් ගෙම් එකක් දීලා තියනවා. එහි ප්‍රතිඵලයක් හැටියට තමා මෙවර මෙතුවක් කල් දිය යටින් ගින්දර ගෙනයන මූ කෙලින්ම ඩබල් ගෙම් දිපූ අලියගේ නට්ටෙ එල්ලිලා “මහින්ද LTTE යට මුදල් දුන්නා” යනුවෙන් විවිධ හතර බීරී ප්‍රකාශ කර එතුමාගේ ජයග්‍රහණයට අකුල් හෙලීමට කටයුතු කරන්නෙ.

 • නදික

  ප ව රණවක කියන්නේ නිකම් නෙවෙයිනේ

 • GHANALATHA

  kata wahapan

  sinhala jatiejatah lejjayie. kalkannie.

 • @Rata wenuwen ඔබගේ කවියනම් නියමයි. හැබැයි ඒක සැර වැඩියි කියලයි හිතෙන්නෙ. ඒක මෙහි පළ කළොත් ටෙලිකොම් එකෙනුත් මේ වෙබ් සයිට් එක බ්ලොක් කරන්න හේතුවක් කර ගනීවි. ඒ නිසා පළ නොකිරීම ගැන තරහ වෙන්න එපා.

 • amila

  ශ්රීල ලංකාවේ වැඩිම වාර ගණනක් අග්රාවමාත්යල ධුරය දරා ඇත්තේ ( 1993, 2001, 2015 ) රනිල් වික්ර මසිංහ මහතායය, දැනට තුන් වරක් අගමැති ධුරය දරා ඇති ඔහු 4 වන වරටත් නැවත අගමැති විමේ සිහින දකිම්න් සිටි,

  එසේම තම නායකත්වය යටතේ මැතිවරණ 29ක් පරාජය වුඑකම නායකයා ලෙස ද වාර්තාවක් තබා ඇත,

  එදා සිරිකොත පක්ෂ කාර්යාලය ඉදිරිපිටදිපාක්ෂිකයන් විසින් ගල් මුල් ගසා පක්ෂ නායකත්වයෙන් ඉවත් වන ලෙස විරෝධතා කොතරම් පැවැත්වුවත් ඔහු පාක්ෂිකයන්ට සවන් නො දුන් ඒකාධිපති නායකයෙක් ය, ඔහුගේ ඒකාධිපතිකම නිසා කලකිරුණු එජාප ප්රතබලයන් වන ජොන්ස්ටන් ප්රමනාන්දු දයාසිරි ජයසේකර වැනි බොහෝ පුද්ගලයන් පක්ෂය හැර යන්නට විය,

  එසේම පක්ෂ මූලස්ථානයඉදිරිපිට දි වැලිගම රියන්සි අල්ගම මහතා ගිනි තබාගෙනමලේ ය,

  එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ නායකයා ලෙස අඛණ්ඩව වසර 22ක ඒකාධිපති පාලනයක් ගෙන යන රනිල් වික්ර්මසිංහ වසර 22ක් තිස්සේ නව නායකයෙකුට බිහිවිමට අවස්ථාවක් ලබා දුන්නේ නැත (වසර 12ක් ඉක්මවා වෙනත් කිසිදු නායකයෙකු පක්ෂ නායකත්වය දරා නැත, එ අනුව වැඩිම කාලයක් පක්ෂ නායකත්වය දෑරු පුද්ගලයා වශයෙන් ද රනිල් වාර්තාවක් තබා ඇත.)

  එදා 2001 ජයග්රශහණයත් සමග ගාමිණි අතුකෝරල මහතාට ඉහල ජනප්රිායතාවක් ඇතිවිය. නමුත් ඔහු අභිරහස් ලෙස මියගියේ රනිල් චන්දය දිනපු දාටපහුවදාය ගාමිණි අතුකෝරලඅවසන් වරට පෙනී සිටි රැස්වීමේ වීඩියෝ සිරස හදිසි ගින්නකින් ඒ දිනවලම දැවී අළුවීගියේය,අතුකෝරලමහතාගේ පශ්චාත් මරන පරීක්ශනයකොලඹ සිට පිටතට රැගෙන ගොස්දිවන්ගත දොස්තර ජයලත් ජයවර්ධන විසින් සිදුකලේය. ඔන්න ඔක තමා රනිල් උපාසක මහතාගේ වැඩ. අනික සිරස ඔය කියන පාටියට වෙනම කොකියොත්ගෙනල්ලා තමයි කෑම හැදුවේ, පාටියෙ වීඩියෝ එකේ අතුකෝරලට කෑම පිලිගැන්වු පසු මොකද වන්නේ කියා තිබෙන නිසා තමා ඔය එක පාරටම ගිනි අරන් ඔය වීඩියොස් විනාශ වුණා. ඒකල අතුකෝරාල මහතාගේ සොහොයුරිය කියා සිටියේ ඔහුගේ මරණය කුමන්ත්ර්ණයක් කියලා .ඒවගේම ඔය රනිල්ලා රවී කරුනානයකම්ලාකවුරුවත් එතුමාගේ හත්දවසේදානයටවත් ගියේ නෑ .සැකය යොමු උනේටයි කෝට් අඳින සිංහල බැරි බැරිගායෙන් කතා කරන කෙනෙක් ගැන

  රනිල් වික්ර මසිංහ යනු බටලන්ද කොමිෂන් සභා වාර්තාව මගින් ප්රනජා අයිතිය අහෝසි කල යුතු බවට නිර්දේශ කරන ලද මිනීමරු පුද්ගලයෙක් ය( x වන පරිච්ඡේදය, නිර්දේශ 2,පිටු අංක 161-63 ),

  වඳ කඳවුරේ රැස්වීම් වල රනිල් මුලසුනේ (පිටුව 92),

  රනිල් වික්ර මසිංහගේ නිවස වඳ දීමට යොදා ගනී (පිටුව 86),

  තවද ජනාධිපතිවරණයකින්තේරී පත්වුපළමු වනපිං අගමැති ලෙස ද රනිල් වික්රේමසිංහ මහතා ඉතිහාස ගත වේ,

  දින 100ක් ඇතුළත විශ්වාසභංග තුනක් ඉදිරිපත් වු පළමු ආණ්ඩුවේ අගමැතිවරයා ද රනිල් වික්ර මසිංහ මහතා ය,

  පාර්ලිමේන්තුවේ බහුතරය පරයා සුළුතරයේ අගමැති ලෙසපත්වන මොහු වසර 9ක මහින්ද පාලන කාලයේ ඔවුන්ට එරෙහිව ඉදිරිපත් කරනු ලැබුසියලු චෝදනා වල වටිනාකම ඉක්මවා ගිය මහා පරිමාණබැදුම්කර වංචාවක් දින 100ක් තුළසිදුකරකෝප්කමිටුවෙන්සහතිකයක් ද ලබා ගැනීමට සමත් වන්නේ ය,

  තොරතුරු දැන ගැනීමේ පනත් පිළිබදවපුරසාරම් දොඩමින් සිටි මොහු තමා විසින් සිදු කල මහ බැංකු වංචාව වසා ගැනීමට අධිකරණයට ගොස් එ පිළිබදව කථා කිරීමට පවා වරණ පනවා ගනි,

  2001 බලයට පත්වීමෙන් පසුව යළි පුබුදමුශ්රීබ ලංකා වැඩසටහන හරහා රජයේ ආයතන විකුණා දමමින් ජාතික උරුමයක් වුගාළු කොටුව පවා විදේශිකයන්ට විකුණා දමමින් ලක්ෂ 12ක්ව පැවති රාජ්යජ සේවය ලක්ෂ 7 දක්වා කප්පාදු කල අතර එකදු රැකියාවක් හෝ ලබාදිමට අපොහොසත් විය,

  එසේ වු නායකයා අද ලක්ෂ 10ක රැකියා ගැන කථා කරයි, බලයට පත්විගෙවිගිය දින 100 තුළ 58 000ක් වු සංවර්ධන ව්යාෂප්තිත් නතර කර දමා ලක්ෂ 15ක් පමණ වු රැකියා අහිමි කල පුද්ගලයා දින 100න් අළුත් රටක් හදා අපමණ අගයක් ලබා දෙන බවටකිකපටි නරියා දින 200ක් ආණ්ඩු කර තිබුණු අගයත් නැති කලා මිස ලැබුණු අපමණ අගයක් නැත, දැන් දින 100යේ අළුත් රටට බාල ගිරිදෝෂයඋදාවි මාස 60ක් ඉල්ලා සිටි. නැවත මේ කපටි නරියාට හසු වෙනවා ද????

 • kavindi

  මේ තොරතුරු මෙහෙම මේ වෙබ් සයිට් එකේ තියාගෙන වැඩක් නෑ. යූ එන් පී කුම්භාණ්ඩයො වේගයෙන් පතිකා මුද්‍රණය කරමින් මහින්ද ජනපතිට තවත් මඩ ගසමින් ඔවුන්ගේ හපන්කම් යැයි පැවසෙන මෝඩ වැඩ ගැන උදම් අනමින් ගෙවල් ගානෙ බෙදමින් යනව. උන්ගෙ මනාප අංකයයි විරිත්තගෙන ඉන්න මූණත්තහඩුවයි දාල. ගෙවල් වල වැඩ නැති ගෑනු පැත්තකින් වාඩිවෙලා නවකතා කියවනව වගෙ ඒව කියවනව. එතකොට උං හිතන්නෙ ඒව ඇත්ත තමයි කියල. එතකොට උන්ගෙ හිතේ වෙනම බොරු සිහින ලෝකයක් මැවෙනව. පෙරේතයන් විසින් මේ ක්‍රියාව වේගයෙන් දිගටම කරගෙන යනව ජනතාවට සිතන්න වෙලාවක් වත් ඉතුරු කරන්නෙ නැතුව.

 • Rata wenuwen

  Dear Editor,
  What ever your wish, If it is too strong ,avoid publishing,
  I do not feel anything
  Thanks
  Regards
  Rata wenuwen

 • Rata wenuwen

  දෙපැත් නයෙකි පච රනවක වාසියට,
  වරකදි වාලු වරකදි රස වෙයි ඔහුට,
  ඩොලර් මල්ල එනවිට ඔහුගේ අතට,
  කල කී දේ අමතක විය උගේ පවට.

 • Dinuu

  මේ චම්පිකයත් මයිත්‍රී වගේ රජ පුටුව කොල්ල කන්න මාන බලමින් දවල් හීන මේ දකින්නේ. මෙයාගෙ කතා වලින් අපිට වැඩක් නැහැ. යන එන මන් නැතිවෙන අනාතයෙක්. අලින්ට මෑතකදිත් බැනපු හැටියට අලි අතරත් මෙයාට තැනක් නැහැ.

  අපේ මහින්ද මැතිදුන් ඇතුලු සන්ධානයට විශිශ්ට ජයක් අනිවාර්යයෙන් ලැබෙනවා!

 • Himinamak

  Dear editor,
  Why do you spend your time and space on the site to respond to this good for nothing! Champika is today nothing! They are digging their grave but unfortunate thing is that they dig the grave of our nation! Champika doesn’t talk today! When he opens it is the dollar that comes out his mouth! Champika and Rathana are quislings if our nation! They are more dangerous than Ravi and Ranil. People can see what they are going to do but Champika and his clique is utterly unpredictable!

  • Ven Thero, we continue this site mainly to give the important facts for the politicians. They can use this information for their political discussions and rallies. And other politicians could use this information to educate the people in political rallies regarding false allegations.

 • Rata perata

  No one should vote for PACHA ranawaka. Book him for killing journalist ….u know his name!

 • NAK

  This ‘Mahinda paid Prabha’ concontion was a lame excuse concocted by that never can win idiot ranil to cover his loss. Nobody seriously believed it then and no one does now.
  One must be really wrong in the head to pay someone like Prabhakaran expecting him to deliver. What is the guarentee that he will keep his word after taking the money.
  The real reason for VP to stop his people from voting was the SC order that all polling stations to be in the army controlled area where VP had no control and there was no guarentee that people will come back after voting.Only the wanni people did not vote but eastern Tamils voted enmass for Ranil.

 • Kamal

  The best way to tackle this accusation is to accept his challange and for Mr. Rajapakse to goto the debate with him. Only handful of voters read Internet, if he comes and defends this claim on a TV debate, all voters will get to know he is innocent. I am from Kurunagala district, and I can tell you this allegation is causing a lot of impact in this part of the country.

Leave a Reply